İçeriğe geç
Ekim ayına özel Havale/EFT ile ödemelerinizde %5 indirim! 15 günde teslimat!
Ekim ayına özel Havale/EFT ile ödemelerinizde %5 indirim! 15 günde teslimat!

Yardım Merkezi

ÖDEME SÜRECİ
Ödeme seçenekleri

Siparişinizin onaylanması için ödeme işlemleriniz tamamlanmış olması gerekir. Aşağıdaki ödeme yöntemlerinden tercih ettiğiniz ile; web sitemizden ve  showroomlarımızdan  sipariş verebilir ve ödeme yapabilirsiniz:

Hesap numaralarımıza aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz: Alıcı kısmına yazılması gereken şirket unvanımız:

Vavdeko Teknoloji Hizmetleri Ve Ticaret Limited Şirketi

BANKA ADI
IBAN NUMARASI

Ziraat Bankası

TR58 0001 0004 5695 4493 9550 01

Taksit seçenekleri

Bonus, World, Maximum, Axess, Paraf, Card Finans ve Advantage kredi kartları ile 12 taksite kadar ödeme yapabilirsiniz.

TESLİMAT DETAYLARI

Aldığımız her siparişi en kısa sürede hazırlıyor ve güvenle evine getiriyoruz. Siparişinizdeki ürünleri, ürün detay sayfamızda da belirttiğimiz operasyon türlerine göre teslim ediyoruz. Teslimat türü aldığınız ürüne göre değişiyor. Teslimat detaylarında ürünün nakliye mi yoksa kargoyla mı geleceğini belirtiyoruz. Ürün sayfasında nakliye ile gönderilen ürünler için ‘Nakliyeli Teslimat’, kargo ile gönderilen ürünler için ‘Kargoyla Teslimat' yazıyoruz.

Teslimat türüne göre siparişimi nasıl teslim alırım?
Kargo ile yapılan teslimatlarda;
Nakliye ile yapılan teslimatlarda
Yurtdışı ve adalara teslimatınız var mı?

Yurt dışına ve adalara ürün gönderim sürecimiz henüz mevcut değildir.
Dilerseniz ürünleri Türkiye sınırları içinde sizin belirlediğiniz bir adrese teslim edebiliriz ve yurt dışına veya adalara gönderim sürecini kendiniz organize edebilirsiniz.

Vavdeko'da kredi kartı ile ödeme güvenli mi?

3D Secure hizmeti ve dünyanın önde gelen ödeme sistemleri firması iyzico altyapısı sayesinde güvenli ödeme sistemimizle gönül rahatlığıyla alışverişini yapabilirsin.

İnternet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde, kart sahibinin kart güvenliğini sağlamak amacıyla bankalar firmalarla birlikte ortak bir çalışma yaparak 3D Secure hizmeti sağlıyor. 3D Secure ile yapılan ödemelerde banka ve kullanıcı ekranında, banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapılan kredi kartı sahibinin cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan ödeme işlemlerinde, herhangi olumsuz bir durumda banka tüm sorumluluğu üzerine alır.

KURULUM

Binlerce ürünümüzün pek çoğunu senin için ücretsiz kuruyoruz. Sadece montajı kolay, küçük ürünlerde kurulumu sana bırakıyoruz.

Yurtdışı ve adalara teslimatınız var mı?

 

Kurulum hizmetleri nasıl çalışır?

SATIŞ SONRASI DESTEK

Vavdeko'dan aldığınız tüm mobilya, aydınlatma ve halıları gönül rahatlığıyla kullanmanız için 2 yıl garanti sunuyoruz. Olur da bir şeyler yolunda gitmezse, çözüm için biz buradayız!

Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Ürünün üretim ve teslimat sürecini sitemizde üye girişi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan ‘Hesabım’ bölümüne tıklayarak ‘Siparişlerim’ kısmından rahatlıkla görebilirsiniz.

Sipariş sonrası fatura bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Faturanız kesilmesen önce, yeni fatura bilgilerini buradan bize iletip değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Fatura kesildikten sonra;

Merkez Adres:

Vavdeko Teknoloji Hizmetleri Ve Ticaret Limited Şirketi

Evliya Çelebi Mah. Sadi Konuralp Cad. İKSV Vakfı No: 5 İç Kapı No: 2 34430 Beyoğlu/ İstanbul

Siparişimden vazgeçtim, nasıl iptal edebilirim?

Siparişini verdiğiniz ürünü, size söz verdiğimiz süre içinde gönderebilmek için aynı gün ya da ertesi gün hazırlamaya başlıyoruz. Bu nedenle eğer üründen vazgeçerseniz, sipariş verdiğiniz tarihten itibaren en geç 3 iş günü içerisinde talebinizi buradan iletebilir ve siparişinizi ücretsiz olarak değiştirebilir ya da iptal edebilirsiniz.

3 gün süre dolduysa ya da siparişiniz hazırlanıp sevkiyata verildiyse, artık iade süreci başlar ve 3 günün sonunda yapılan iptal talepleri şöyle değerlendirilir: Kurulumu yapılmış ya da özelleştirilmiş ürünlerde toplam tutarın %30 özelleştirme/demontaj kesintisi yapılır; eğer üründe herhangi bir özelleştirme yoksa standart bir ürün ise ücretsiz iptal yapılır.

Ücret iadesi nasıl yapılır?

Ödeme iadesi şu şekilde başlar:

Kredi/Banka kartı ile ödemenin iadesi:

HAVALE/EFT/Nakit ödemenin iadesi

Müşterimizin beyan ettiği banka hesabına ücret iadesi yapılır. Eğer ödemeyi nakit ya da havale ile gerçekleştirdiyseniz, ücret iadenizi yapabilmemiz için hesap bilgilerinizi buradan bize iletebilirsiniz.

HEDİYE ÇEKİ/İNDİRİM KUPONU kullanılan siparişin iadesi;

Satın alınan ürünün indirime girmesi durumu;

Fiyatlar piyasa koşullarına veya yapılabilecek kampanyalara bağlı olarak, anlık değişikliklere uğrayabilir. Vavdeko, dilediği zaman ve önceden herhangi bir bildirime gerek olmaksızın, ürün fiyatlarını değiştirme ve/veya kampanya koşullarını ve bitiş tarihini haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar. Bu nedenle satın alınan ürün indirime girdiyse aradaki ücret farkı talep edilemez.

Garanti süresi ne kadardır, süreç nasıl işliyor?

Mobilya ürünleri evine teslim edildiği tarihten itibaren 2 yıl boyunca Vavdeko Garantisi kapsamına girer.

Kullanıcı hatası içermeyen durumlarda Vavdeko Garantisi geçerlidir. Fakat itme-çekme gibi zorlayıcı hareketlerden doğan sorunlar, kullanıcı hatası olarak değerlendirilir ve Vavdeko Garantisi kapsamına girmez.

Ürünle ilgili teslimattan sonra problem yaşarsanız, sorunun fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte buradan talep oluşturabilirsiniz. Talebiniz incelenip sonucu size yine mail yolu ile iletilecektir.

Satın alınan ürünün; fatura sahibi dışındaki birine kullanımı için verilmesi ve/veya faturada belirtilen adres dışında başka adrese taşınması durumunda garanti kapsamı geçersiz olacaktır.

Hasar, Eksik, Hata bildirimini nasıl yapabilirim, çözüm süreci nasıldır?

Teslimat anındaki kusurlar, teslimat anında bildirilmelidir.

Ürünle ilgili teslimattan sonra problem yaşarsan, sorunun fotoğrafını çekerek sipariş numarasıyla birlikte buradan talebini iletebilirsin.

Eğer sorunun çözümü ayak, kumaş, kulp, gardırop kapağı, masa üst tablası gibi parçaların değişimiyle mümkünse, ekibimiz adresine bu parçaları hızlıca gönderir.

Teslimat türü ‘nakliyeli teslimat’ olan ürünlerdeki tamir gerektiren durumlarda ise ekibimiz evine gelerek sorunu yerinde çözer. Eğer çözüm için daha kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyorsa, nakliye ekibimiz ürünü evinden alır ve sorun çözüldükten sonra ürünü yeniden adresine teslim eder.

Teslimat türü ‘kargo’ olan ürünlerdeki tamir gerektiren durumlarda ürünü size belirtilen adrese kargo ile göndermeniz talep edilir. Parça gönderimi ile çözülebilecek durumlar için yine ilgili parça size kargo ile gönderilir.

Ürün iadesi için ne yapabilirim?

Standart ürünlerde; teslim tarihinden itibaren cayma hakkı olan 14 (ondört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ürününüzü iade edebilirsiniz. Bu talebinizi süresi dolmadan buradan form doldurarak iletebilirsiniz. Cayma hakkı kullanımında montaj, nakliye ve demontaj bedelleri müşteriye yansır.

Teslim tarihinden 14 günlük cayma hakkı süresi bittikten sonra standart ürünlerde keyfi iade alınamamaktadır.

Özelleştirilmiş ürünlerde; cayma hakkı kullanılamaz, ancak: cayma hakkı kullanılamayan özelleştirilmiş ürünlerde, kabul etmek tamamıyla Vavdeko'nun inisiyatifinde olmak üzere müşterilerimizin iade talebini geri çevirmemek adına ürünün fiyatı üzerinden özelleştirilmiş ürünlerde %30 özelleştirme/demontaj bedeli düşülerek iade alma hakkına sahiptir. Bu talep teslim tarihinden sonraki 14 gün için geçerlidir.

Ürünlerin iadesi taleplerinde, nakliyeli ürünler kendi teslimat ekibimizce iade alınacak olup, ürünlerin teslimatının kargo ile yapılması durumunda ürün iadeleri kargo ile müşterimiz tarafından yapılmalıdır. Kargo ile ürünün gönderilebilmesi için gerekiyorsa demontajı ve paketlenmesi müşterimize aittir. Teslimat türü kargo olan ürünlerin teslimi nakliye ile yapılmış olsa bile, iadesi kargo ile müşterimiz tarafından yapılmalıdır.

Outlet ve teşhir ürünlerinde iade ve değişim yapılmaz.

Yatak, yastık ve yorganlar kişiye özel ürünler olduğu için hijyenik sebeplerden dolayı değişim ve iadesi yapılmaz.